تبلیغات
منتظران حضرت بقیه الله
05:05 ب.ظ
308
اذعان پژوهشگاه واشنگتن به افزایش قدرت و جرأت شیعیان مراکش
اذعان پژوهشگاه واشنگتن به افزایش قدرت و جرأت شیعیان مراکش


به گزارش «شیعه نیوز»، پژوهشگاه "واشنگتن" که مرکز آن در آمریکا قرار دارد در مقاله ای مفصل به وضعیت شیعیان مراکش و به ویژه افزایش جرأت ورزی آنها پرداخته است، مختصر این مقاله به شرح زیر است:

در زمانی که طبل های جنگ برای مداخله مستقیم نظامی آمریکا علیه سوریه در حال کوبیده شدن بود ، اتحادیه شیعیان مراکش بیانیه ای صادر کرد و این حرکت احتمالی را محکوم نمود، این اتحادیه در بیانیه خود آورده بود که این ملت سوریه است که باید سرنوشت خود را مشخص کند نه دولت های خارجی. این اتحادیه که نماینده یک طایفه شیعی کوچک در مراکش است زمانی جرأت خود را بیشتر به نمایش گذاشت که به نمایندگی از موضع این کشور در قبال مسئله مذکور گفت: هر گونه حمله نظامی علیه سوریه، غیر شرعی و غیر قابل توجیه است، حتی سخن گفتن در این مورد هم باید تا صدور گزارش سازمان ملل در مورد حمله های شیمیایی در غوطه به تاخیر بیفتد.

این یک اعلام موجودیت جدید از سوی شیعیان مراکش به حساب می آید ، طایفه ای که به دلیل احساسات انزجاری بسیارعلیه خود، مجبور بوده اند زمانی طولانی مذهب خود را پنهان کنند و نمی توان آمار دقیقی از آنها ارائه داد اما به نظر می رسد تعداد آنها به هفت هزار نفر برسد . از سوی دیگر حکومت مراکش به سیاست تبعیض میان شیعیانی که به انگیزه های دینی شیعه هستند و کسانی که برای پشتیبانی از مسائل بین المللی شیعیان بر این مذهب ایستاده اند روی آورده است، این مسئله در حجم اختیارهای واگذارشده به رهبران بارز شیعی مانند "ادریس هانی" نسبت به دیگر شیعیان عادی نمود پیدا می کند.

ادریس هانی در مصاحبه با یک روزنامه مراکشی که به زبان فرانسه منتشر می شود گفت: اگر نخست وزیر "عبداله بن کیران" و حزب "توحید و اصلاح" در محکومیت رژیم اسد صادق هستند پس باید فرزندانشان را برای جهاد به سوریه بفرستند. هم چنین هانی در دفاع از منافع حزب الله ، سخنان حزب "توحید و  اصلاح" علیه حزب الله را به صدای چهارپا تشبیه نمود. اینگونه آراء و نظرات رهبران سیاسی شیعه روز به روز نمود بیشتری پیدا می کند و جرأت آنها در مورد انتقاد از سیاست های دولت روابط شیعه با جامعه مدنی را به وضوح افزایش داده است.

در واقع شیعیان مراکش تنها اقلیت دینی در جهان عرب و شمال آفریقا نبود که با مداخله نظامی در سوریه مخالفت کرد اما این موضع آنها ممکن است با مسائل بزرگتری در ارتباط باشد از جمله: گسترش آرام هلال شیعی، و قدرتمندتر شدن حزب الله و تهدید احتمالی اسراییل. با وجود اینکه شیعیان مراکش هنوز در حاشیه هستند و نقش کمی در جامعه و سیاست ایفا می کنند اما روز به روز بر تعداد آنها و سازمان هایشان بیشتر می شود مسئله ای که نگرانی حکومت مراکش را برانگیخته است.
منبع : 
 شیعه نیوز: SHIA-NEWS.COM
برچسب ها: اذعان پژوهشگاه واشنگتن به افزایش قدرت و جرأت شیعیان مراکش،